Chcete sa zbaviť hadov na záhrade? Máme rady a tipy

Na pozemku v záhrade sa objavili hady a hľadáte efektívny a ohľaduplný spôsob, ako sa ich zbaviť? Hoci hady sú neoddeliteľnou súčasťou prírodného prostredia, mnoho z nás má obavy z ich stretnutia, či už z dôvodu ochrany detí alebo osobného strachu. Je dôležité si uvedomiť, že väčšina hadov patrí medzi ohrozené druhy. Našťastie existujú nenásilné metódy, ako hady odstrániť z vášho pozemku.

hady-plasic

Rôzne druhy hadov, ktoré môžu navštíviť záhradu

Hady sú najčastejšie videní v letných mesiacoch. Ktoré druhy hadov sa však najčastejšie objavujú na našich záhradách?

  1. Slepúch – Najbežnejším plazom, ktorého môžete na záhrade stretnúť, je pravdepodobne slepúch. Tento plaz nie je hadom, ale napriek tomu mnoho ľudí sa ho obáva. Slepúch však nepredstavuje žiadnu hrozbu, naopak, pomáha s reguláciou slimákov a slimákov.
  2. Užovka obojková - Na našich záhradách môžeme najčastejšie stretnúť užovku obojkovú, ktorá môže dorastať dĺžky až 2 metre a svojou prítomnosťou niekoho vydesí. Aj napriek tomu je užovka považovaná za úplne neškodnú a na záhrade vám pomôže v boji s myšami a hrabošmi. Je obvykle tmavé farby bez výrazných vzorov.

  3. Užovka hladká – S týmto plazom by ste mali byť opatrnejší. Podľa odborníkov, ak vás nejaký had uhryzne, je to pravdepodobne užovka hladká. Tento druh užovky je relatívne agresívny, často sa postaví proti ľuďom, syčí a môže uhryznúť. Užovka hladká však nie je jedovatá, takže stačí ranu dezinfikovať.

  4. Zmije - Výnimočne sa môže stať, že na svojej záhrade narazíte na zmiju. Je veľmi plachá a agresívna je iba vtedy, keď sa cíti ohrozená. Zmiju spoznáte podľa jej typického kľukatého vzoru na chrbte. Snažte sa od zmija držať odstup, aj keď nie je tak jedovatá, ako sa občas uvádza.

 
hady-plasic_02

Ako sa zbaviť hadov na záhrade

Vzhľadom na to, že hady sú chránené, je dôležité hľadať spôsoby, ako ich nenásilne odstrániť z vašej záhrady alebo ich prinútiť k tomu, aby si našli iné miesto na obývanie. Nižšie uvádzame niekoľko tipov:

  • Udržujte trávnik nízko kosený – Hady nie sú zástancami otvorených plôch, a preto sa budú cítiť zraniteľne na krátkom trávniku.

  • Minimalizujte úkryty na záhrade – Hady sa môžu schovať takmer kdekoľvek, takže udržujte záhradu čo najviac upratanú, aby ste obmedzili miesta, kam sa môžu hady ukryť.

  • Odpudzovače hadov – Jednoduchým a bezpečným spôsobom, ako obmedziť prítomnosť hadov na záhrade, je použitie odpudzovača hadov.

 

Ako funguje odpudzovač hadov?

Elektronický odpudzovač hadov generuje zvuky na rôznych frekvenciách spolu s krátkodobými prenikavými vibráciami. Hady sú citlivé na zvuky a vibrácie a zároveň sú plaché, čo znamená, že táto forma ochrany záhrady proti hadom obvykle funguje. Odpudzovač hadov je možné tiež použiť preventívne, aby sa hady na vašej záhrade neusídlili, pretože sa na nej nebudú cítiť bezpečne. Odpudzovač hadov nepôsobí iba na hady, ale jeho náhodné zvuky a vibrácie sú nepríjemné aj pre krtky, hraboše a iné hlodavce, ktorí žijú pod zemou. Odpudzovač hadov teda pomôže vyhnať všetkých nepozvaných hostí z vašej záhrady a zároveň nemá negatívny vplyv na deti ani domáce zvieratá.

SÚVISIACE PRODUKTY